To Dom dla 14 dziewcząt w wieku od 10 do 18 lat w normie intelektualnej sprawujący całkowitą opiekę nad wychowankami prowadzony w duchu wartości chrześcijańskich.siostra Katarzyna - dyr Ogniska

Ognisko Wychowawcze dla Dziewcząt im. Św. Jadwigi Śląskiej w Lubaniu jest niepubliczną katolicką placówką opiekuńczo wychowawczą działającą od 1 września 1998 roku. Organem prowadzącym Ognisko jest Zgromadzenie Sióstr Św. Marii Magdaleny od Pokuty w Lubaniu. Staramy się stworzyć rodzinny klimat, zapewniamy dziewczętom bezpieczeństwo, uczymy podstawowych zasad postępowania, codziennych wyborów i konsekwencji związanych z wyborami. Otaczamy dziewczęta miłością i życzliwością, stawiając równocześnie wymagania. Przede wszystkim przygotowujemy dziewczęta do dorosłego i odpowiedzialnego życia.

Wychowanie odbywa się w atmosferze rodzinnej. Wychowanki razem z pracownikami tworzą wspólnotę, włączają się we współodpowiedzialność za dom, uczą się samodzielności, a także troski o wspólne dobro. Ognisko posiada 4 pokoje dwuosobowe i 2 pokoje trzyosobowe, pokój do nauki, salę multimedialną. Dziewczęta mają możliwość korzystania z komputerów. W utrzymaniu domu uczestniczą wszystkie dziewczęta wypracowując podstawowe nawyki oraz przygotowując się praktycznie do dojrzałego życia. Wychowanki korzystają z kuchni i jadalni przygotowując samodzielnie posiłki. W trosce o zdrowie dziewczęta korzystają z siłowni, basenu, boiska obok domu, wycieczek rowerowych.

Lubań położony jest w południowo – zachodniej części Polski, blisko granicy z Niemcami oraz Czech. Niedaleko widać szczyty Karkonoszy.